Farby do włosów nie muszą być szkodliwe

Farby do włosów nie muszą być szkodliwe

Farby do włosów niszczą włosy. To fakt, z którym spotkała się każda osoba, która kiedykolwiek koloryzowała swoje włosy. Nietrudno jednak zauważyć, że niektóre osoby stosujące koloryzację mają włosy zniszczone totalnie, a u innych osób efekt zmiany kolorów włosów jest bardzo ładny, naturalny i wygląda w stu procentach zdrowo.

Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że sam fakt farbowania włosów wcale nie musi oznaczać ich niszczenia. Bardzo ważne jest to, co realnie chcemy uzyskać i w jaki sposób się za to zabierzemy. W rzeczywistości bowiem farby do włosów to bardzo szeroka kategoria, w której znajduje się ogromna liczba różnych produktów o różnym składzie i działaniu.

Zapewne warto zastanowić się kiedy i czy farbowanie włosów jest szkodliwe. Już na wstępie można powiedzieć, że wszystko, co zawiera amoniak, będzie bardzo dla włosów szkodliwe, a trzeba pamiętać, że włosy to struktury martwe, wytwór naskórka podobnie jak paznokieć. Raz zniszczony włos już nigdy nie zostanie naprawiony. Musi odrosnąć.

Farbowanie - 3 stopnie ingerencji we włosy

Wszystkie farby do włosów można ogólnie podzielić na trzy podstawowe kategorie. Pierwsza z nich to farby keratynowe, które łączą się z keratyną, czyli główną substancją budującą strukturę włosa. Takie farby są bardzo delikatne i zazwyczaj nie szkodzą włosom, ale uzyskana dzięki nim koloryzacja jest bardzo nietrwała. W czasie mycia włosów po prostu się wymywają i po krótkim czasie kolor staje się mniej intensywny. 

Drugi rodzaj farb to tak zwane farby do włosów bezpośrednie. Są to farby najbliższe naszemu potocznemu rozumieniu farbowania. Oblepiają one włosy z zewnątrz i przykrywają je w całości. Taki proces nie jest oczywiście bardzo zdrowy, a do tego farbę można fizycznie zedrzeć z włosa, ale efekty są zazwyczaj bardzo ładne, trwałe i niespecjalnie szkodliwe.

Trzeci rodzaj farb to farby utleniające. Farby tego typu mocno niszczą włosy, ponieważ ich składniki rozwierają blaszki włosowe, wnikają do wnętrza włosa i niszczą chemicznie barwniki znajdujące się w jego wnętrzu. Z takich farb trzeba korzystać ostrożnie i z umiarem.